BRATISLAVA - Podanie záväznej ponuky na kúpu 66 percent Slovenských elektrární včera oficiálne potvrdila česká elektrárenská spoločnosť ČEZ. Jej väčšinovým vlastníkom je štát a do privatizácie vstupuje samostatne bez partnera v konzorciu. ČEZ má záujem o kúpu podielu elektrární, a nie o výmenu akcií oboch podnikov, o ktorej uvažoval minister hospodárstva Pavol Rusko.
ČEZ chce dosiahnuť spojenie slovenského a českého energetického podniku a považuje ho za logické. "Obe sústavy boli historicky budované ako jedna. V prípade potreby alebo výpadkov elektriny sa môže prebytok alebo nedostatok ľahko vyrovnávať," povedal generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman. Je presvedčený, že predloží najlepšiu komplexnú ponuku.
Súčasťou ponuky ČEZ má byť aj doriešenie problematiky likvidácie jadrového odpadu. Vláda síce už odobrila, že deficit fondu na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení zaplatia spotrebitelia postupne v priebehu nasledujúcich rokov, no podľa Romana jednotliví uchádzači môžu mať na to rôzny názor.
Prioritou pre ČEZ sú jadrové zdroje. V prípade úspechu v tendri o elektrárne sa chce snažiť oddialiť predčasné odstavenie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. "Môžeme pomôcť pri lobingu a ďalšom rokovaní s Európskou úniou o jej nezatvorení. Je to špičková elektráreň, ktorú je škoda odstaviť," myslí si Roman. Česi majú záujem aj o dostavbu Mochoviec. "Ak to bude ekonomicky a politicky možné, tak áno," odvetil šéf ČEZ.
Svoj vážny záujem potvrdila aj ruská firma RAO UES, nemala by sa tak opakovať situácia spred dvoch rokov, keď pri pokuse o privatizáciu elektrární ani jeden z účastníkov tendra nemal záujem o elektrárne ako celok vrátane jadrových zdrojov.
Ruský RAO chce podobne ako ČEZ dostavať Mochovce a pokračovať v prevádzke Bohuníc. Na rozdiel od ČEZ-u do privatizácie chce vstúpiť v konzorciu s uznávanou západnou firmou. Podľa dostupných informácií hĺbkový audit, ktorý predchádza podávaniu záväzných ponúk, vykonávali aj ďalšie tri firmy - taliansky Enel, nemecký E.ON a rakúsky Verbund.
(tc)